Nabídka ubytování v Beskydech

Něměcky Anglicky

Seznam beskydských tisícovek

Lysá hora (1323 m) • Smrk (1276 m) • Kněhyně (1257 m) • Čertův mlýn (1206 m) • Travný (1203 m) • Malý Smrk (1174 m) • Radhošť (1129 m) • Radegast (1106 m) • Tanečnice (1084 m) • Ropice (1083 m) • Magurka (1068 m) • Velký Polom (1067 m) • Malý Polom (1061 m) • Slavíč (1055 m) • Nořičí hora (1047 m) • Velká Stolová (1046 m) • Ostrý (1044 m) • Javorový vrch (1032 m) • Burkův vrch (1032 m) • Smrčina (1015 m) • Čuboňov (1011 m) • Malá Stolová (1009 m) • Nad Kršlí (1002 m) • Šindelná (1001 m)


BESKYDY V LÉTĚ

Nádherná příroda s horskými masívy a malebnými údolími nabízí v létě ideální podmínky pro strávení dovolené. V létě zde najdete spoustu značených turistických i cykloturistických tras, která vás zavedou k mnoha přírodním, technickým či historickým zajímavostem. Horský terén ocení však také příznivci adrenalinu, ať už sjezdem z kopce na koloběžce či tandemovými seskoky. Odreagování najdete na kulturních či sportovních akcích, která v letních měsících pořádají podhorská města či městečka. Průměrně zdatní turisté se mohou každoročně v červnu zůčastnit nočního přechodu Lysá hora - Velký Javorník. Délka trati je 50 km a celkové převýšení 2 346 m. Pro běžce a velmi zdatné turisty je každoročně v září výzvou Beskydská sedmička. Délka nejnáročnější z tratí je 92 km a celkové převýšení 5 160 m.


BESKYDY V ZIMĚ

Důvodem, proč navštívit Moravskoslezské Beskydy i v zimě, jsou především vyhlášená zimní střediska. Na své si přijdou jak nároční, tak i rekreační lyžaři. Ale lyžování nejsou jen sjezdovky. Celé Beskydy jsou rovněž protkány mnoha běžeckými trasami. Možnosti sportovního vyžití se však v zimě neomezují pouze na venkovní vyžití. Kryté sportovní haly, aquaparky, wellness centra a jiné mohou být skvělým zpestřením zimního pobytu. A těch je v Beskydech bezpočet.


Lysá hora 1323 m.n.m (25 km)

Lysá hora je někdy přezdívána jako královna Moravskoslezských Beskyd. Z nejvyššího vrcholu Beskyd vybíhají 4 rozsochy: "Lukšinec”, "Malchor”, "Zimní Polana” a "Velký Kobylík”. Z Lysé hory se naskýtá neopakovatelný rozhled na hřebeny a údolí Beskyd, Jeseníky až po Západní a Vysoké Tatry. Na vrcholku Lysé hory je meteorologická stanice, televizní vysílač, horská služba, horská chata SKI, občerstvení Šantán, horská chata Lysá hora a ubytovna Kameňák. Nacházejí se zde také pamětní desky turistům, kteří zahynuli za okupace. Opravdu zdatní turisté mohou absolvovat velmi pěkný celodenní výšlap na trase Ostravice - Lysá Hora - Ostravice - Smrk - Ostravice s převýšením 1700m nahoru i dolů v délce 33km. Pro aktuální počasí na Lysé Hoře klikněte zde.


Pustevny 1024 m.n.m (11 km)

Pustevny nesou název po poustevnících, kteří zde žili do roku 1874. Nejznámějšími stavbami na Pustevnách jsou Libušín a Maměnka. Obě vznikly v roce 1898. Jedná se o dřevěné srubové secesní stavby stavby s bohatým dekorem typickým pro Valašsko.Mezi další známé stavby patří sto let stará dřevěná zvonička, rovněž navržena architektem Dušanem Jurkovičem. Z Pusteven vede po hřebeni cca 3,5 km dlouhá fyzicky nenáročná cesta kolem sochy pohanského boha Radegasta z roku 1931 až na vrchol Radhoště. Zde stojí kaple z roku 1898 a sousoší Cyrila a Metoděje z roku 1905. Pro zdatnější turisty je tu pěkná trasa Ráztoka – Pustevny – Tanečnice – Tanečnice sedlo - Čertův mlýn – Kněhyně sedlo– Tanečnice sedlo – Na Maraláku - Ráztoka (19,5 km). Součástí Pusteven je také stejnojmenný ski areál s 11 vleky a dvousedačkou. Z Trojanovic vede na vrchol dvousedačková lanovka, jediná v Beskydech, která je provozována i v létě. Pro náhled z webkamery klikněte zde.


Javorník 918 m.n.m (4 km)

Na vrcholu Javorníku stojí turistická chata, která byla postavena v roce 1935. Celoroční provoz, bez ubytování. Lze zakoupit pivo Radegast a kvasnicové pivo Valašský vulkán, dále pak nealko a drobné občerstvení. Z vrcholu je velmi dobrý rozhled na vrcholy Beskyd - Lysou horu, Smrk, Kněhyni, Radhošť, Ondřejník, Červený kámen, Kotouč ve Štramberku s lomem vápence. Velký Javorník je ideální startoviště pro paragliding. Za chatou je rampa pro rogala. Zdatnější turisté mohou spojit výšlap na Velký Javorník s přechodem Radhošťského hřebene, kdy po modré značce sejdete z vrcholu přes Malý Javorník do sedla Pindula, pak vyjdete na vrchol Radhoště a pokračujete po hřebeni do sedla Pustevny, odkud můžete pokračovat dál, nebo sejít do Frenštátu, odjet autobusem nebo lanovkou. Na vrcholu Javorníku je od léta roku 2013 v provozu nová rozhledna. Je vysoká 26 metrů, vstup na ni je zdarma a není omezen otevírací dobou. Pro panoramatické fotky z rozhledny klikněte zde.

Smrk 1276 m.n.m (26km)

Smrk sousedí s Lysou Horou a je druhým nejvyšším vrcholem Beskyd. Oproti Lysé Hoře je však výrazně méně navštěvovaný především z důvodu absence chaty nebo občerstvení na vrcholu nebo úbočí hory. Je nazýván beskydská K2, protože výstup na něj je náročnější než na Lysou Horu a to i přesto, že je nižší. Přírodní rezervace na Smrku o rozloze 340,88 ha je největší přírodní rezervací nejen na území Moravskoslezských Beskyd, ale celé CHKO Beskydy, která je největší chráněnou krajinnou oblastí v ČR. Díky rozlehlosti chráněného území se na Smrku pravidelně objevují rysi, vlci a dokonce i medvědi, kteří se sem dostávají ze sousedního Slovenska. Severní úbočí Smrku je poznamenáno odumřelými stromy bez kůry a jehličí. Je to památka na 70 a 80tá léta 20.stol. kdy bylo zasaženo exhalacemi z ostravských průmyslových provozů a následně odumřely velké části porostů oslabených imisemi. Kousek od vrcholu stojí lidový památník Johna Lennona a o pár kroků dál památník Jana Palacha. Obě mohyly vznikly v dobách normalizace jako špatně dostupná a tak hůře sledovatelná místa setkávání beskydského disentu. Na Smrku v místě své vraždy má pamětní desku Josef Bierský člen partyzánské skupiny Wolfram, která byla do prostoru Beskyd v průběhu II světové války letecky vysazena z Anglie. Na Smrku měl předat velké množství pěněz spojce jiné partyzánské skupiny, ale byl zezadu zastřelen a oloupen recidivistou Stanislavem Kotačkou, který se mezi partyzány ukrýval, aby se vyhnul trestu za loupeže.Stránky aktualizovány dne: 5.7.2017 | Nahoru

SEO